czwartek, 23 stycznia 2014

Blokady splotów nerwowych - splot ramienny

Obwodowa blokada nerwów polega na podaniu środka znieczulającego bezpośrednio w sąsiedztwo nerwów, pni nerwowych i splotów nerwowych. Charakteryzuje się zniesieniem bólu, odruchów obronnych i napięcia mięśni. Nie znosi świadomości pacjenta, co jest jej istotną zaletą.

Technika blokady splotu ramiennego
Splot ramienny jest utworzony przez brzuszne nerwy rdzeniowe odchodzące od segmentów rdzenia kręgowego C5-Th1 i niekiedy od C4-Th2. Blokada polega na wstrzyknięciu leku o wysokim stężeniu (1,5%-2% Lidokainy + 0,5% Marcainy ) do anatomicznych punktów, w których przebiegają nerwy. Punkty te widoczne są pod kontrola USG lub za pomocą elektronicznej stymulacji , gdy uzyskujemy parestezje (odczuwane przez pacjenta jako „przejście prądu”) podczas wprowadzania do nich igły. Po podaniu leku, znieczulona kończyna może zacząć się robić ciężka, „drętwa”, ciepła. Pacjent nie może nią poruszać. Należy wtedy zabezpieczyć znieczulona kończynę. Blokadę splotu ramiennego można uzyskać z dojścia pachowego (wg De Jonga), nadobojczykowego (wg Macintosha i Mushina) lub między mięśniami pochyłymi (wg Winniego).

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Kiedy wezwać pogotowie do chorego psychicznie?

Wydawać by się mogło, że to bardzo proste pytanie. Jednak niewiele osób jest w stanie prawidłowo na nie odpowiedzieć. Przebieg chorób psychicznych cechuje różna dynamika. Pojawia się wiele destrukcyjnych objawów, które mogą stać się zagrożeniem dla otoczenia, ale i dla samego człowieka. Jakie stany psychiczne powinny nas skłonić do wezwania pogotowia ratunkowego do chorego psychicznie? O tym właśnie dzisiaj...

Krótko, zwięźle i na temat: pogotowie wzywamy w przypadku gdy:

- chory kolejny dzień odmawia przyjęcia posiłku i płynów, a także zleconych przez lekarza prowadzącego leków,

- zachowuje się tak jakby miał omamy lub urojenia (zatyka uszy, "rozmawia z kimś", zamyka oczy i zgłasza, że "kogoś" widzi, "oklepuje" swoje ciało jakby "zabijał, strącał robaki"),

środa, 15 stycznia 2014

Znieczulenie zewnątrzoponowe - znieczulenie w terapii przeciwbólowej

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest rodzajem blokady centralnej, w której leki podane do przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego powodują przerwanie przewodnictwa nerwowego. Znieczulenie zewnątrzoponowe nie działa od razu, ale rozpoczyna się powoli. Można je wykonać w dowolnej części kręgosłupa. Po wprowadzeniu specjalnego cewnika do przestrzeni zewnątrzoponowej można więc uzyskać ciągłe znieczulenie zewnątrzoponowe wybranych partii ciała.

Środki znieczulenia zewnątrzoponowego:

- Bupiwakaina – długo działający amid. Do znieczulenia z.o stosuje się dawki o stężeniu 0,5% (Marcaina 0,5%)
-Ropiwakaina – długo działający amid. Do znieczulenia z.o stosuje się dawki o stężeniu od 0,5%- 1,0%. Najczęściej 0,75% (Naropina 1%)
- Opioidy – Sufentanyl, Fentanyl

środa, 1 stycznia 2014

Jak zakłada się PEG?

http://www.macmillan.org.uk
Na czym polega wykonanie zabiegu przezskórnej endoskopowej gastrostomii?
Wykonanie przezskórnej endoskopowej gastrostomii, powinno odbywać się w warunkach bloku operacyjnego, z zachowaniem wszelkich procedur sanitarno-epidemiologicznych. Dziecko jest znieczulane ogólnie, a nad jego stanem czuwa zespół anestezjologiczny. Najczęściej zakłada się PEG metodą „pociągania”, wybierając rurkę stomijną o szerokim świetle. Zapobiega to zatykaniu się PEG-a.

Przebieg zabiegu jest następujący:

Znieczulenie dzieci z zespołem Leigha

Zespół Leigha to choroba dziedziczona na wiele sposobów, zatem jest określana jako heterogenna etiologicznie choroba mitochondrialna, uwar...