niedziela, 23 lutego 2014

Kiedy wymienia się PEG-a i jak to wygląda?


W zależności od rodzaju PEG-a i staranności jego pielęgnacji, dokonuje się jego wymiany. Pierwsza wymiana może nastąpić po około pół roku od założenia. Wymiana PEG-a odbywa się na ogół w warunkach szpitalnych, podczas krótkotrwałej sedacji lub znieczulenia dożylnego, z pełnym nadzorem anestezjologicznym. 

Zgłębnik odcina się przy skórze, a część, która znajduje się wewnątrz, jest wyciągana za pomocą endoskopu. Następnie zakłada się albo PEG, albo gastrostomię typu „grzybek”, albo sporadycznie cewnik Foley'a, który nie jest przeznaczony w pierwotnym zamierzeniu, do podaży pokarmu.

sobota, 15 lutego 2014

Ośrodkowe ciśnienie żylne

OCŻ jest to ciśnienie panujące w układzie dolnej i górnej żyły głównej. Jest ono także równe ciśnieniu w prawym przedsionku. W warunkach prawidłowych wynosi: 4-10 cm H2O (centymetrów słupa wody!). Pomiar uzyskuje się używając manometru wodnego.

Przed pomiarem jeżeli pacjent jest przytomny wyjaśniamy cel zabiegu i informujemy na czym on polega. Sprawdzamy czy wkłucie centralne jest drożne. Zamykamy wszystkie kraniki drenów doprowadzających leki z pomp infuzyjnych. Następnie wyznaczamy punkt odniesienia do pacjenta, zaznaczamy punkt pomiaru na klatce piersiowej (dla ujednolicenia punktu pomiaru, można na pacjencie zaznaczyć markerem wytyczony raz punkt, by kolejne pielęgniarki mierzyły OCŻ w odniesieniu do tego punktu).

wtorek, 11 lutego 2014

Opieka dziecka po założeniu PEGa - pielęgnacja PEGa

Na co trzeba zwrócić uwagę opiekując się dzieckiem po zabiegu i pielęgnując PEG?
Dziecko po założeniu gastrostomii metodą endoskopową, pozostaje w szpitalu dobę. W ciągu tej doby, tzw. „doby zero”, otrzymuje dożylnie płyny zlecone przez lekarza prowadzącego. Lekarz i/lub pielęgniarka kontrolują stan rany, a także sprawdzają, czy istnieje możliwość przemieszczenia zgłębnika o około 5mm, po umieszczeniu gazika „Y” pod płytką zewnętrzną.
Pierwsza zmiana opatrunku, ma miejsce rano w pierwszym dniu po założeniu PEG-a. Gaziki wymienia się do momentu powstania prawidłowej ziarniny rany, czyli do około tygodnia. Po usunięciu gazika „Y”, zdejmuje się płytkę i dokonuje oględzin okolic PEG-a, pod kątem wystąpienia objawów infekcji lub alergii.
Przed założeniem opatrunku przemywa się okolice gastrostomii zleconym środkiem dezynfekującym i dokładnie osusza. Następnie, wykonuje się manewr wsunięcia PEG-a na około 2-3cm w głąb żołądka, obrócenia go o około 180º i z powrotem delikatnie wyciąga, do momentu wyczucia oporu. Takie działanie zapobiega powstaniu zrostów.

Znieczulenie dzieci z zespołem Leigha

Zespół Leigha to choroba dziedziczona na wiele sposobów, zatem jest określana jako heterogenna etiologicznie choroba mitochondrialna, uwar...