niedziela, 23 lutego 2014

Kiedy wymienia się PEG-a i jak to wygląda?


W zależności od rodzaju PEG-a i staranności jego pielęgnacji, dokonuje się jego wymiany. Pierwsza wymiana może nastąpić po około pół roku od założenia. Wymiana PEG-a odbywa się na ogół w warunkach szpitalnych, podczas krótkotrwałej sedacji lub znieczulenia dożylnego, z pełnym nadzorem anestezjologicznym. 

Zgłębnik odcina się przy skórze, a część, która znajduje się wewnątrz, jest wyciągana za pomocą endoskopu. Następnie zakłada się albo PEG, albo gastrostomię typu „grzybek”, albo sporadycznie cewnik Foley'a, który nie jest przeznaczony w pierwotnym zamierzeniu, do podaży pokarmu.

Jednak ostatnie wytyczne uzależniają tempo wymiany PEG-a od jakości jego pielęgnacji i nie kładą nacisku na konieczność rutynowej jego wymiany. Gdy PEG jest prawidłowo pielęgnowany i użytkowany, wówczas może posłużyć nawet na więcej niż 10 lat.

Gastrostomię typu „grzybek”, można wymienić w gabinecie zabiegowym, wprowadzając dziecko w stan głębokiego uspokojenia, czyli sedacji (dormicum). Niezbędnym okazuje się niejednokrotnie podaż leku przeciwbólowego, najczęściej opioidowego, np. Fentanylu. Jednak wszystko zależy od współpracy dziecka i jego indywidualnej wrażliwości na lek. Gdy dziecko nie jest w stanie spokojnie wyleżeć i nie współpracuje, wówczas rozważa się krótkotrwałe znieczulenie dożylne. Znieczulenie ma na celu nie tylko znieść odruchy utrudniające wymianę, ale wywołać niepamięć i ograniczyć cierpienie dziecka.

Czy PEG można usunąć?

PEG zakłada się na stałe lub czasowo, do powrotu prawidłowej funkcji górnego odcinka przewodu pokarmowego, jak również w przypadku odbarczania zalegającej treści pokarmowej.

W razie potrzeby zestaw PEG usuwa się nie wcześniej niż po 10 dniach od jego założenia, co zapobiega miejscowym powikłaniom (zapalenie otrzewnej). Czas ten warunkuje także prawidłowe wykształcenie kanału skórno-żołądkowego, przez który można w razie potrzeby (w niedługim odstępie czasowym od usunięcia), założyć gastrostomię typu „grzybek” lub cewnik Foley'a. Istnieją tez PEG-i, których płytkę wewnętrzna można usunąć przez powłoki brzuszne, bez kontroli endoskopowej. Szybko i sprawnie usuwa się wówczas cały zestaw przez skórę. Takie gastrostomie, są wskazane gdy zostały założone okresowo, np. na czas chemioterapii.

Badania potwierdzają, że przykrycie jałowym opatrunkiem pozostałego otworu po PEG-u, wystarczy by przetoka ulega szybkiemu wygojeniu. Trzeba pamiętać o zmianach opatrunku. Bezpośrednio po usunięciu PEG-a metodą endoskopową i ustąpieniu działania leków znieczulających, można przyjmować posiłki doustnie

K...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znieczulenie dzieci z zespołem Leigha

Zespół Leigha to choroba dziedziczona na wiele sposobów, zatem jest określana jako heterogenna etiologicznie choroba mitochondrialna, uwar...