czwartek, 23 stycznia 2014

Blokady splotów nerwowych - splot ramienny

Obwodowa blokada nerwów polega na podaniu środka znieczulającego bezpośrednio w sąsiedztwo nerwów, pni nerwowych i splotów nerwowych. Charakteryzuje się zniesieniem bólu, odruchów obronnych i napięcia mięśni. Nie znosi świadomości pacjenta, co jest jej istotną zaletą.

Technika blokady splotu ramiennego
Splot ramienny jest utworzony przez brzuszne nerwy rdzeniowe odchodzące od segmentów rdzenia kręgowego C5-Th1 i niekiedy od C4-Th2. Blokada polega na wstrzyknięciu leku o wysokim stężeniu (1,5%-2% Lidokainy + 0,5% Marcainy ) do anatomicznych punktów, w których przebiegają nerwy. Punkty te widoczne są pod kontrola USG lub za pomocą elektronicznej stymulacji , gdy uzyskujemy parestezje (odczuwane przez pacjenta jako „przejście prądu”) podczas wprowadzania do nich igły. Po podaniu leku, znieczulona kończyna może zacząć się robić ciężka, „drętwa”, ciepła. Pacjent nie może nią poruszać. Należy wtedy zabezpieczyć znieczulona kończynę. Blokadę splotu ramiennego można uzyskać z dojścia pachowego (wg De Jonga), nadobojczykowego (wg Macintosha i Mushina) lub między mięśniami pochyłymi (wg Winniego).

Jak wygląda wykonanie blokady?
Anestezjolog na samym początku przygotowuje środki znieczulenia miejscowego i układa pacjenta (pozycja na plecach, z ręką założoną nad głową, głową zwróconą w stronę przeciwną do znieczulanej strony), następnie dezynfekuje skórę, co zwykle jest odczuwane jako zimno (środki dezynfekujące mają niższą temperaturę od temperatury ciała, przez co dezynfekcja może być odbierana jako czynność nieprzyjemna). Następnie obkłada okolice miejsca wkłucia jałowymi serwetami. Dokonuje także znieczulenia skóry, co jest odczuwane jako rozpieranie pod skórą. Środek znieczulający jest podawany do splotu ramiennego poprzez nakłucie od okolicy pachowej najczęściej pod kontrolą aparatu USG. Miejsce podawania środka znieczulającego jest kontrolowane dzięki stymulacji elektrycznej nerwu. Przez pacjenta jest to odczuwane jako "przebiegnięcie prądu", "zrywanie", "skakanie ręki". Po usunięciu igły, zakładany jest jałowy opatrunek. Kończyna górna powinna być prawidłowo zabezpieczona, ponieważ jest bezwładna.
Blokada może być wykonana jednokrotnie lub anestezjolog zakłada specjalny cewnik do splotu, co pozwala na dokładanie dawki środka znieczulenia miejscowego do kilku dni po zabiegu. Wówczas osiągamy działanie przeciwbólowe, a także poprawienie ukrwienia kończyny, co przyspiesza gojenie się rany po operacji.

Wskazania:
  • zabiegi na ręce, przedramieniu, obwodowej części ramienia
  • nastawienia złamań i zwichnięć kończyny górnej

Zalety:
  • długi okres znieczulenia: pacjent długo nie odczuwa bólu
  • blokada splotów ramiennych nie znosi świadomości pacjenta
  • bezpieczna dla pacjentów mających choroby układu oddechowego i układu krążenia
  • w przypadku nagłych sytuacji , nie jest konieczność pozostania pacjenta na czczo do zabiegu

Objawy niepożądane:
  • znieczulenia może być bolesne dla pacjenta.
  • „znieczulenie w łaty” (niepełne znieczulenie) lub brak znieczulenia.
  • przypadkowe podanie leku znieczulającego np. do żył
  • powstanie krwiaka. 
eM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znieczulenie dzieci z zespołem Leigha

Zespół Leigha to choroba dziedziczona na wiele sposobów, zatem jest określana jako heterogenna etiologicznie choroba mitochondrialna, uwar...