sobota, 15 lutego 2014

Ośrodkowe ciśnienie żylne

OCŻ jest to ciśnienie panujące w układzie dolnej i górnej żyły głównej. Jest ono także równe ciśnieniu w prawym przedsionku. W warunkach prawidłowych wynosi: 4-10 cm H2O (centymetrów słupa wody!). Pomiar uzyskuje się używając manometru wodnego.

Przed pomiarem jeżeli pacjent jest przytomny wyjaśniamy cel zabiegu i informujemy na czym on polega. Sprawdzamy czy wkłucie centralne jest drożne. Zamykamy wszystkie kraniki drenów doprowadzających leki z pomp infuzyjnych. Następnie wyznaczamy punkt odniesienia do pacjenta, zaznaczamy punkt pomiaru na klatce piersiowej (dla ujednolicenia punktu pomiaru, można na pacjencie zaznaczyć markerem wytyczony raz punkt, by kolejne pielęgniarki mierzyły OCŻ w odniesieniu do tego punktu).

U chorego leżącego płasko na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia i wyprostowanymi kończynami dolnymi punkt "O" znajduje się w 2/3 długości przednio-tylnej klatki piersiowej.

Pomiar OCŻ w pozycji siedzącej polega na wyznaczeniu puntu zero, który znajduje się w 2/3 przednio-tylnej średnicy klatki piersiowej na poziomie IV przestrzeni międzyżebrowej.

Zestaw do pomiaru OCŻ napełniamy 0,9%NaCl z wlewu kroplowego. Zestaw podłączamy do cewnika założonego do żyły centralnej pacjenta (najczęściej końcówka dystalna - "brązowa"). Umieszczamy punkt „0” skali pomiaru ciśnienia żylnego na poziomie punktu odniesienia pacjenta. Ustawiamy kranik tak, aby pacjent oraz zestaw pomiarowy tworzyli "zamknięte połączenie".

Słup wody porusza się zgodnie z ruchami oddechowymi pacjenta. Odczytanie wartości następuje wtedy, gdy ruch słupa wody ustępuje.

Dokładność pomiaru zależy od kilku ważnych czynników:
  • Położenie cewnika (powinien znajdować się w żyle głównej 2-4 cm przed mięśniem sercowym)
  • Sztuczna wentylacja (PEEP)
  • Zbyt wysokie wartości ciśnienia uzyskuje się przez niskie ułożenie głowy pacjenta lub niskie wyznaczenie punktu odniesienia wlewu kroplowego

Zbyt wysokie wartości ciśnienia uzyskuje się przez wysokie ułożenie głowy pacjenta lub wysokie wyznaczenie punktu odniesienia wlewu kroplowego

OCŻ jest podwyższone przy hiperwolemii, zatorze płucnym, tamponadzie serca, niewydolności prawokomorowej, nadciśnieniu płucnym.

OCŻ jest obniżone przy hipowolemii oraz przy wstrząsie.




Aby zamienić jednostkę mmHg na cmH2O należy wynik w mmHg pomnożyć przez 1.36, by otrzymać wartość w cm H2O

eM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znieczulenie dzieci z zespołem Leigha

Zespół Leigha to choroba dziedziczona na wiele sposobów, zatem jest określana jako heterogenna etiologicznie choroba mitochondrialna, uwar...