piątek, 11 kwietnia 2014

Recenzja: Międzynarodowa Klasyfikacja Praktyki Pielęgniarskiej - ICNP® w praktyce pielęgniarskiej

Na polskim rynku pojawiła się nowatorska publikacja pod redakcją naukową Doroty Kiliańskiej - Międzynarodowa Klasyfikacja Praktyki Pielęgniarskiej - ICNP® w praktyce pielęgniarskiej. W dobie komputeryzacji i migracji ludności zwraca się szczególną uwagę na jednolitość opieki zdrowotnej, którą można uzyskać przez wprowadzenie Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej ICNP® i elektroniczną dokumentację medyczną. Klasyfikacja ta ma ułatwić prowadzenie rzetelnej opieki, wymianę informacji o pacjencie między pielęgniarkami z całego świata, a także usystematyzować proces pielęgnowania pacjenta (klienta) i tym samym chronologicznie rozwiązywać jego problemy zdrowotne. Jednakowo na całym świecie, gdziekolwiek pacjent (klient) się znajdzie.

Podręcznik  Międzynarodowa Klasyfikacja Praktyki Pielęgniarskiej - ICNP® w praktyce pielęgniarskiej został utworzony przez kilku autorów, głównie z wykształceniem pielęgniarskim, będącymi jednocześnie pracownikami naukowymi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Warszawskiego. Wykonanie publikacji objęła redakcją naukową Dr n. o zdr. Dorota Kiliańska - Dyrektor Akredytowanego przez ICN Centrum Badania i Rozwoju Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej ( ICNP®), Koordynator ICNP® w Polsce, Przewodnicząca Rady ds. e-Zdrowia w Pielęgniarstwie i pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

Książka zawiera dziesięć rozdziałów. Pierwszy traktuje o systemach informacyjnych w ochronie zdrowia. Zawiera informacje wstępne, niezbędne do prawidłowego zrozumienia i zastosowania w praktyce Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej. W drugim rozdziale poznajemy całą specyfikę ICNP®. Kolejne trzy rozdziały rozwijają ideę klasyfikacji począwszy od definicji, przez edukację na temat ICNP®, po wdrażanie jej do praktyki pielęgniarskiej. Przedstawione zostały rekomendowane skale oceny stanu pacjenta (klienta), schematycznie opisujące jego funkcjonowanie, ocenę bezpieczeństwa, objawy kliniczne schorzeń, stopień przygotowania do samoopieki. Kolejne rozdziały (od szóstego do dziesiątego) przedstawiają zastosowanie ICNP® w praktyce - od biologicznego funkcjonowania pacjenta, przez sferę psychospołeczną i kulturową, z propozycją planu opieki w podstawowej opiece zdrowotnej i w efekcie - ocenę postaw i kompetencji pacjenta oraz jego możliwości samoopieki. Opracowania standardów opieki w tej publikacji zapewne będą pomocne przy wdrażaniu elektronicznej dokumentacji medycznej.

Spis treści >> tutaj

Przedstawiane teorie, np. kodowanie skal, wywiad, ocena pacjenta są przedstawiane na przykładach. Ułatwia to zrozumienie treści podręcznika i tym samym zachęca do wykorzystywania proponowanych rozwiązań w praktyce pielęgniarskiej. Kolejną zaletą publikacji jest aneks zawierający kwestionariusz wywiadu pielęgniarskiego i listę skal zalecanych przez ICN oraz wzór karty oceny stanu pacjenta, raportu pielęgniarskiego i zaleceń pielęgniarskich przy wypisie ze szpitala.

Na szczególną uwagę zasługuje także przejrzyste rozmieszczenie tekstu, zastosowanie wyróżnień istotnych pojęć, a także odstępy przed kolejnymi "porcjami" tekstu. Na początku każdego rozdziału mamy jasno i wyraźnie przedstawione oczekiwane cele rozdział, umiejętności wynikowe i wiadomości wstępne. Natomiast na końcu rozdziałów znajdują się propozycje ćwiczeń, które weryfikują zdobytą wiedzę i jej poprawne zrozumienie. Tabele i schematy zawarte w podręczniku są proste w odbiorze i przejrzyste. 

Zawartość książki jest o wiele, wiele bogatsza niż jej bardzo skromna okładka. Uważamy, że podręcznik Międzynarodowa Klasyfikacja Praktyki Pielęgniarskiej - ICNP® w praktyce pielęgniarskiej to niezbędna pozycja dla każdej pielęgniarki, która chciałaby świadczyć opiekę na wysokim, nowoczesnym poziomie. Nie jest to lektura na kilka dni, ale na całą naszą praktykę. Warto do niej często "wracać".

Zachęcamy, by publikacja ta znalazła się w bibliotece pielęgniarskiej kadry zarządzającej. Być może wprowadzanie "do działania" ICNP® na początku napotka odrobinę trudności, jednak nie wolno się zamykać na nowatorskie rozwiązania, zwłaszcza, że w każdej dziedzinie świat "pędzi do przodu". Ujednolicona terminologia pielęgniarska znacznie ułatwi interpretację danych na płaszczyźnie międzynarodowej. Międzynarodowa Klasyfikacja Praktyki Pielęgniarskiej - ICNP® w praktyce pielęgniarskiej to pierwsza tego rodzaju publikacja - czekamy więc na kolejne, równie rzetelne opracowania!

Podręcznik jest rekomendowany przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi i International Council of Nurses.



Książkę można nabyć tutaj >> PZWL Z rabatem 20%! :)



K. & M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znieczulenie dzieci z zespołem Leigha

Zespół Leigha to choroba dziedziczona na wiele sposobów, zatem jest określana jako heterogenna etiologicznie choroba mitochondrialna, uwar...