piątek, 13 czerwca 2014

Recenzja książki: Anestezjologia ambulatoryjna Johan'a Raeder'a

W dobie współczesności społeczeństwo żyje szybko. Chciałby również szybko się leczyć i wracać do zdrowia, a tym samym do swoich obowiązków. Naprzeciw potrzebom pacjentów również wychodzi medycyna, oferując m.in. zabiegi w ramach "chirurgii jednego dnia". Jednak nawet krótkotrwałym zabiegom może towarzyszyć ból i lęk, a chirurg w celu precyzyjnego wykonania zabiegu będzie potrzebował pewnego unieruchomienia pacjenta. Tu z kolei ogromne zasługi przypisuje się anestezjologom i tajnikom anestezji ambulatoryjnej...

Aby czerpać wiedzę o nowoczesnych technikach anestezjologicznych, istotnych w znieczuleniach do zabiegów krótkich i mało inwazyjnych, niezbędna jest aktualna i rzetelna literatura. Dzisiaj pragniemy Wam przedstawić pierwszy na polskim rynku przewodnik na temat organizacji zabiegów i znieczuleń w trybie ambulatoryjnym. 

Anestezjologia ambulatoryjna to autorska publikacja Johan'a Raeder'a, która ukazała się w Polsce w roku 2013, pod redakcją naukową Dr n. med. Dariusza Kossona. Johan Raeder jest profesorem, anestezjologiem klinicznym, pracującym w Ullevaal Univerity Hospital i na Uniwersytecie w Oslo. Jego zainteresowania obejmują m.in. farmakologię anestezjologiczną, monitorowanie głębokości znieczulenia, anestezję bariatryczną, ból pooperacyjny oraz aspekty kliniczne znieczuleń ambulatoryjnych. 
Dr n. med. Dariusz Kasson jest również anestezjologiem, związanym m.in. z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Polską Akademią Nauk. Jego szczególnym zainteresowaniem jest anestezja regionalna, terapia bólu, znieczulenia w chirurgii narządu ruchu i traumatologii oraz farmakologia kliniczna.

Anestezjologia ambulatoryjna w porównaniu do innych podręczników medycznych, z jakimi przyszło nam się zmierzyć, nie jest obszerną publikacją. Ma formę przewodnika. Jest przejrzyście podzielona na rozdziały i napisana większą czcionką, która nie "męczy" oczu. 
W pierwszych rozdziałach poznajemy podstawowe pojęcia z zakresu chirurgii i anestezji ambulatoryjnej i ich organizacji. Podkreślony został aspekt rzetelnego prowadzenia dokumentacji medycznej przez anestezjologa, zebrania wywiadu od pacjenta, a także współpracy wykwalifikowanego zespołu anestezjologicznego. Dokonano także rozgraniczenia procedur medycznych, które mogą być wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia np. z uwagi na rodzaj zabiegu, czy też wiek i stan zdrowia pacjenta (dzieci, kobiety ciężarne, pacjenci otyli, w podeszłym wieku, z różnymi chorobami, uzależnieni od alkoholu). W przystępny sposób została przedstawiona farmakologia i farmakodynamika stosowanych w anestezji ambulatoryjnej środków znieczulenia. Opisano również techniki anestezjologiczne - od znieczulenia ogólnego, po blokady nerwów obwodowych. Odrębny rozdział poświęcono istocie opieki poznieczuleniowej nad pacjentem i terapii bólu pooperacyjnego. Poruszono też problem powikłań poznieczuleniowych, jak np. PONV oraz aspekt opieki lekarskiej po wypisie pacjenta z kliniki jednego dnia (możliwość konsultacji telefonicznej z anestezjologiem znieczulającym przez 24 godziny po wypisie). Uzupełnieniem publikacji jest zamieszczona skala ASA w wersjach: oryginalnej, aktualnej i rozszerzonej,

Uważamy, że Anestezjologia ambulatoryjna jest wartościowym przewodnikiem po specyficznym rodzaju anestezji, która powinna być krótkotrwała i bezpieczna, a jednocześnie dawać komfort operowanemu pacjentowi (zniesienie odczuwania bólu i lęku). Powinna znaleźć się w biblioteczce anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych. Jednak nie tyle na półce, co systematycznie czytana i weryfikowana z doświadczeniem własnym.

Książkę można nabyć w Księgarni Wydawnictwa PZWL >> tutaj

K. i M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znieczulenie dzieci z zespołem Leigha

Zespół Leigha to choroba dziedziczona na wiele sposobów, zatem jest określana jako heterogenna etiologicznie choroba mitochondrialna, uwar...