wtorek, 31 grudnia 2013

Przed założeniem PEGa - co trzeba wiedzieć?

Czy przed założeniem PEG-a konieczne jest wykonanie jakichś badań?
Założenie PEG-a to zabieg naruszający ciągłość tkanek organizmu, zatem jego nierozłącznym elementem jest małe krwawienie. Jak przed każdym zabiegiem chirurgicznym, wykonuje się badania krwi, obejmujące morfologię, układ krzepnięcia i biochemię, a także inne zależne od stanu zdrowia dziecka badania. Między innymi na podstawie ich wyników, kwalifikuje się małego pacjenta do zabiegu (chirurg) i znieczulenia (anestezjolog).
W przypadku nieprawidłowych wyników badań, dąży się do wyrównania zaistniałych zaburzeń, na drodze leczenia specjalistycznego. Niekiedy także wymagana jest konsultacja kardiologiczna dziecka.
Zawsze rutynowo wykonuje się także gastroskopię, w celu oceny warunków do zabiegu i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.
Na wszystkie badania konieczna jest zgoda rodzica, opiekuna, a także małoletniego, który ukończył 16 lat i jest władny umysłowo. Zarówno przed pobraniem krwi do badań, jak i gastroskopią, konieczne jest pozostanie na czczo.

Kto wyraża zgodę na zabieg wykonania przezskórnej endoskopowej gastrostomii?
Zgodę na założenie PEG-a wyrażają rodzice lub prawni opiekunowie dziecka. Gdy małoletni ma ukończone lat szesnaście i jest w pełni władz umysłowych, wówczas pod uwagę jest także brane jego zdanie, co do decyzji o leczeniu. Zgodę wyraża się podpisem na specjalnym, wewnątrzszpitalnym formularzu. Trzeba pamiętać, że zgodę podpisują zarówno rodzice, jak i dziecko po ukończeniu szesnastego roku życia.

Jak wygląda przygotowanie dziecka do założenia PEG-a?
Przed zabiegiem dziecku pobiera się krew do badań i zakłada wkłucie obwodowe. Musi być tez ono dokładnie zważone. Następnie ma miejsce konsultacja anestezjologiczna, która obejmuje między innymi zebranie wywiadu (dane dziecka, przebieg choroby i leczenia, uczulenia – zwłaszcza na białko jaj i mleko, przyjmowane leki, uwagi co do zachowania dziecka), dokonanie pomiarów: tętno, ciśnienie, oddech, a także wykonanie EKG serca, osłuchanie serca i płuc oraz dokładne badanie ciała (napięcie mięśni, wady anatomiczne, zakażenia skóry i inne zmiany skórne, próchnica). Anestezjolog wyjaśnia również jakie znieczulenie zastosuje, jakie mogą być powikłania, a także zdobywa zgodę na swoje czynności.

Dziecko pozostaje przed zabiegiem na czczo, czyli bez jedzenia i picia, przez 6-8 godzin. Może być nawadnianie dożylnie, na zlecenie lekarza. Ponadto zachęca się do stosowania profilaktyki zakażeń, poprzez podanie antybiotyku dożylnego przed zabiegiem. Takie postępowanie znacznie obniża ryzyko zakażenia w miejscy wykonania PEG-a.

Jeżeli anestezjolog zlecił premedykację, wówczas dziecko dostaje określony lek, zazwyczaj midazolam (Dormicum, Sopodorm, Midanium, potocznie zwany „głupi Jaś”). Premedykacja ma na celu złagodzić lęk związany z zabiegiem, spowodować niepamięć wsteczną, zmniejszyć ryzyko wymiotów, ułatwić wprowadzenie do znieczulenia, a także umożliwić zastosowania niższych dawek leków znieczulających. Jednak czasem spotyka się odwrotne reakcje na podany lek. Dziecko jest wówczas pobudzone, krzyczy i trudno je opanować.

K...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znieczulenie dzieci z zespołem Leigha

Zespół Leigha to choroba dziedziczona na wiele sposobów, zatem jest określana jako heterogenna etiologicznie choroba mitochondrialna, uwar...